ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сесія VIІІ скликання
від ________ 2021 року м. Броди № проєкт
Про встановлення транспортного податку
Відповідно до статей 8, 10, 12, 265, 266, 267 Податкового кодексу України, керуючись п. 24 ст. 26, ст. 59, ст. 69 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Бродівська міська рада
транспортний податок.
2. Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, визначені у пункті 267.1 статті 267 Податкового кодексу України.
3.Об’єкт оподаткування визначити відповідно до пункту 267.2. статті 267 Податкового кодексу України.
4.Базу оподаткування для платників податку визначити відповідно до пункту 267.3 статті 267 Податкового кодексу України.
5.Ставку податку встановити згідно з пунктом 267.4. статті 267 Податкового кодексу України.
6.Податковий період встановити відповідно до пункту 264.5. статті 266 Податкового кодексу України.
7. Порядок обчислення суми податку встановити відповідно до пункту 267.6. статті 267 Податкового кодексу України .
8. Строк та порядок сплати податку визначити відповідно до пунктів 266.7, 266.8 статті 266 Податкового кодексу України .
9. Рішення набирає чинності з 01 січня 2022 року.
10. Секретарю міської ради оприлюднити це рішення в газеті «Голос відродження» та на офіційному сайті міської ради.
11 Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань фінансів, бюджету, розвитку, інвестицій, туризму та міжнародного співробітництва (М.Старик).
Аналіз регуляторного впливу проекту регуляторного акту:
«Про встановлення транспортного податку»
І.Визначення проблеми
Цей аналіз регуляторного впливу (надалі - Аналіз) розроблений на виконання та з дотриманням вимог Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11 вересня 2003 року №1160-ГУ та Методики проведення аналізу впливу регуляторного акту, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 та визначає правові та організаційні засади реалізації проекту рішення Бродівської міської ради «Про встановлення транспортного податку ».
Відповідно до чинного законодавства повноваження щодо встановлення місцевих податків є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування. Застосування регуляторної процедури не має альтернативи, проблема встановлення транспортного податку не може бути розв’язана за допомогою ринкових механізмів.
Враховуючи вимоги статті 12.3.4. Податкового кодексу рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період).
Для встановлення транспортного податку з 01.01.2022 року необхідно провести регуляторну процедуру.
ІІ. Цілі державного регулювання
Проект рішення розроблено з ціллю:
- виконання вимог чинного законодавства.
- врегулювання правовідносин між Бродівською міською радою та суб’єктами оподаткування в процесі нарахування та сплати транспортного податку.
- встановлення транспортного податку, що дозволить виконати вимоги податкового законодавства та забезпечити сталі надходження до міського бюджету для виконання програм соціально – економічного розвитку громади.
ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей
- Визначення альтернативних способів
Вид альтернативи |
Опис альтернативи |
Відповідно до статті 10 місцеві ради обов’язково | |
Не прийняття регуляторного | встановлюють єдиний податок та податок на майно (в |
акта (залишення існуючої на | частині транспортного податку та плати за землю). |
даний момент ситуації без змін) | Згідно підпункту 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України транспортний податок буде справлятись виходячи з норм Кодексу у фіксованому розмірі 25 000 грн. за один об’єкт оподаткування. |
Обсяг надходжень до міського бюджету не зміниться, проте міська рада порушить вимоги Податкового кодексу України в частині обов’язкового встановлення транспортного податку. | |
Прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України | Дотримання вимог податкового законодавства. Забезпечення досягнення цілей державного регулювання. Сталі надходження до міського бюджету без погіршення умов для розвитку мікробізнесу. |
- Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей
та суб'єктів господарювання.
Оцінка впливу на сферу інтересів держави
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Відсутні |
Обсяг надходжень до міського бюджету не зміниться, проте міська рада порушить вимоги Податкового кодексу України в частині обов’язкового встановлення транспортного податку. |
Прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України |
Дотримання вимог податкового законодавства. Забезпечення досягнення цілей державного регулювання. Сталі надходження до міського бюджету без погіршення умов для розвитку мікробізнесу. |
Відсутні |
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Відсутні | Фізичні особи – платники податку у 2022 році будуть сплачувати податок за незмінною ставкою 25 000 грн. за один об’єкт оподаткування. |
|
Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
||
Прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України |
Відсутні | Фізичні особи – платники податку у 2022 році будуть сплачувати податок за |
незмінною ставкою 25 000 грн. за один об’єкт оподаткування. |
Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
Не прийняття регуляторного | Суб'єкти господарювання – | Витрати на сплату |
акта (залишення існуючої на | платники податку у 2022 | транспортного податку не |
даний момент ситуації без | році будуть сплачувати | зміняться. |
змін) | податок за незмінною | |
ставкою 25 000 грн. за один | ||
об’єкт оподаткування. | ||
Прийняття регуляторного | Суб'єкти господарювання – | Витрати на сплату |
акта відповідно до вимог | платники податку у 2022 | транспортного податку не |
Податкового кодексу України | році будуть сплачувати | зміняться. |
податок за незмінною | ||
ставкою 25 000 грн. за один | ||
об’єкт оподаткування. | ||
Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) |
Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) |
Коментарі щодо присвоєння відповідного бала |
Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
1 |
Згідно підпункту 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України транспортний податок буде справлятись виходячи з норм Кодексу у фіксованому розмірі 25 000 грн. за один об’єкт оподаткування. Обсяг надходжень до міського бюджету не зміниться, проте міська рада порушить вимоги Податкового кодексу України вчастині обов’язкового встановлення транспортного податку |
Прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України |
4 |
Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить дотримання вимог податкового законодавства. |
Рейтинг результативності |
Вигоди (підсумок) |
Витрати (підсумок) |
Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу |
Прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України |
Дотримання Бродівською міською радою вимог податкового законодавства. Платники податку у 2022 році будуть сплачувати податок за незмінною ставкою 25 000 грн. за один об’єкт оподаткування. | Витрати суб’єктів оподаткування на сплату транспорт-ного податку та обсяг надходжень до міського бюджету не зміняться. | Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акта забез-печить дотримання вимог податкового законодавства. |
Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Відповідно до статті 10 ПКУ міська рада обов’язково встановлює єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю). Згідно підпункту 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України транспортний податок буде справлятись виходячи з норм Кодексу у фіксованому розмірі 25 000 грн. за один об’єкт оподаткування. |
Обсяг надходжень до міського бюджету не зміниться, проте міська рада порушить вимоги Податкового кодексу України в частині обов’язкового встановлення транспортного податку. | Обсяг надходжень до міського бюджету не зміниться, проте міська рада порушить вимоги Податкового кодексу України в частині обов’язкового встановлення транспортного податку |
Рейтинг | Аргументи щодо переваги обраної альтернативи / причини відмови від альтернативи | Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
Прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України |
Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить дотримання вимог податкового законодавства. | Зміни у Податковому кодексі України, зменшення кількості платників податків. Політична та економічна ситуація в країні. |
Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Згідно підпункту 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України транспортний податок буде справлятись виходячи з норм Кодексу у фіксованому розмірі 25 000 грн. за один об’єкт оподаткування. Обсяг надходжень до селищного бюджету не зміниться, проте міська рада порушить вимоги Податкового кодексу України в частині обов’язкового встановлення транспортного податку. |
Х |
V. Механізми та заходи, які забезпечать розв'язання визначеної проблеми
- Оприлюднення проекту рішення «Про встановлення транспортного податку» з метою отримання зауважень та пропозицій.
- Встановлення транспортного податку.
VІ. Очікувані результати від прийняття регуляторного акта
Дія зазначеного регуляторного акту поширюється на фізичних осіб, юридичних осіб, органи місцевого самоврядування, територіальну громаду. Для визначення очікуваних результатів прийняття запропонованого регуляторного акта, що виникають у різних груп суб’єктів, на яких поширюється дія цього акту, наведена таблиця аналізу вигод та витрат.
Вигоди | Витрати |
Орган місцевого самоврядування | |
Чітке встановлення транспортного податку на території Бродівської сільської ради на 2022 рік, прозорість дій Бродівської міської ради | Витрати не передбачаються |
Суб’єкти господарювання | |
Чітке встановлення транспортного податку на території Бродівської міської ради на 2022 рік | Витрати, пов'язані зі сплатою транспортного податку |
Населення | |
Надходження до міського бюджету, своєчасне фінансування бюджетної сфери, здійснення робіт по благоустрою населених пунктів (розвиток інфраструктури громади) | Витрати відсутні |
На дію цього регуляторного акта негативно можуть вплинути економічна криза, значні темпи інфляції, різке здорожчання тарифів на енергоносії та продукти харчування при незмінному розмірі мінімальної заробітної плати. Ці фактори впливають на рівень платоспроможності населення та призводять до закриття підприємницької діяльності.
Позитивно на дію цього регуляторного акта може вплинути економічна стабільність в країні та підвищення темпів росту ВВП.
Термін дії запропонованого регуляторного акту не обмежений, внесення до нього змін та його відміна можливі у разі зміни чинного законодавства чи в інших необхідних випадках. Зазначений проект нормативно-правового акта є загальнообов’язковим до застосування на території Бродівської територіальної громади.
VІІІ. Визначення показників результативності дії регуляторного акта
Виходячи з цілей державного регулювання для відстеження результативності цього регуляторного акта обрано такі прогнозні статистичні показники:
Надходження до бюджету транспортного податку від фізичних осіб (тис. грн.) |
2020 |
План2021 |
85,4 |
73 |
|
Загальна кількість платників транспортного податку - фізичних осіб | 3 |
3 |
Надходження до бюджету транспортного податку від юрдичних осіб (тис. грн.) | 110,6 | 98,1 |
Загальна кількість платників транспортного податку - фізичних осіб | 4 | 4 |
Рівень поінформованості громадян та суб’єктів господарювання стосовно основних положень регуляторного акта |
Проект рішення оприлюднюється на офіційній сторінці Бродівської міської ради в мережі Інтернет за адресою: http://mrbrody.gov.ua |
ІX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта
Цільова група: фізичні та юридичні особи – платники транспортного податку. Для відстеження результативності буде застосовано аналіз даних бюджетної та податкової звітності, аналіз динаміки кількості платників транспортного податку.
X. Інформація про спосіб надання зауважень та пропозиції
Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, суб’єктів господарювання, їх об’єднань приймаються протягом одного місяця з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу на електронну адресу e-mail: mrbrody@ukr.net або поштою на адреcу фінансового управління Бродівської міської ради:80600, Львівська область, м.Броди, пл.Ринок,1, тел.03266 4- 32-48.
Узагальнений висновок:
Враховуючи вище викладене, проект регуляторного акта – рішення Бродівської міської ради «Про встановлення транспортного податку» відповідає вимогам статей 4 та 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Міський голова Анатолій БЕЛЕЙ